<< Lyophyllum immundum, umazani zajček | Gobe | Lyophyllum maleolens, smrdljivi zajček >>
Lyophýllum loricátum (Fr.) Kühner ex Kalamees (1994)
Rod: Lyophyllum - zajčki
ZNAČILNOST: kot drugi Lyophyllum - zajčki, rastejo v velikih šopih, združeni v dniščih, klobučki so temno rjavi, včasih skoraj črni, pokriva jih debela, trda in prožna koža, po kateri so imenovani, najdemo pa jih najpogosteje pod listavci.
KLOBUK: 3-7 cm, sprva polkrožen, s podvihanim robom, nato izbočen in zravnan, črnikasto rjavih barv, temno sivih odtenkov, z debelo in žilavo kožico na površini.
TROSOVNICA: lističi so sprva beli, nato z okrastimi odtenki, gosti, prirasli na bet ali pa nekoliko potekajo po betu navzdol in so precej prožni.
BET: 5-10 cm visok, debel 6-10 mm, valjast, poln, upognjen, v dnišču zraščen z drugimi beti, vlaknat, rjavkasto siv in pri vrhu mokasto bel.
MESO: belo, prožno, nekoliko žilavo, brez posebnega vonja, ima pa nekoliko pekoč okus.
TROSI: 6-7 µm, okrogli, prosojni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste na travnatih mestih, ob vznožju listnatega drevja, v velikih šopih, pozno poleti in jeseni, razmeroma pogosto. Vrsta je saprofitna.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: užitna, vsestranska goba, zelo okusna, primerna tudi za vlaganje v kis, vendar je nekoliko težje prebavljiva.
PODOBNE VRSTE: Lyophyllum - zajčki so gobe, ki jih s težavo pravilno določimo, zlasti, če nimamo primerne literature. Ker med njimi ni znanih strupenih vrst, zamenjave niso nevarne, če smo prepričani, da smo nabrali gobe iz tega rodu. Nabiramo samo take gobe, ki rastejo v velikih šopih, z zraščenimi beti v dnišču, nikoli pa ne smemo pobrati nobenih sivo rjavih gob, ki rastejo posamično, pa včasih celo po trije primerki skupaj. V tem primeru lahko gre za strupene gobe iz rodu Entoloma - rdečelistke, ki so krive za številne zastrupitve. Lyophyllum - zajčki so tudi precej mesnate gobe, zato bi jih težko zamenjali z drugimi, šopasto rastočimi rodovi, ki večinoma rastejo na lesu.
Foto: Dejan Valh.
SINONIMI: Agaricus coffeatus Fr. (1821), Agaricus loricatus Fr. (1838), Clitocybe cinerascens var. coffeata (Fr.) Bres. (1928), Clitocybe coffeata (Fr.) Quél. [as 'coffeatus'] (1872), Gyrophila cartilaginea var. loricata (Fr.) Quél. (1886), Gyrophila coffeata (Fr.) Quél. (1888), Gyrophila loricata (Fr.) Quél. (1888), Gyrophila molybdina var. coffeata (Fr.) Quél. (1886), Lyophyllum aggregatum var. loricatum (Fr.) Kühner & Romagn. (1953), Lyophyllum loricatum f. subxanthum Agnello & P. Alvarado (2012), Tricholoma capniocephalum subsp. cartilagineus Quél. (1883), Tricholoma coffeatum (Fr.) Sartory & L. Maire (1918), Tricholoma loricatum (Fr.) Gillet (1874)
seznam×zacetni seznam×nadaljevalni trosovnica×listicasta klobuk×zilavakoza
Lyophyllum loricatum, trdokozni zajcek
<< Lyophyllum decastes, rjavi zajček | Obvezni seznam gliv za pridobivanje naziva determinator | Macrolepiota mastoidea, grbičasti dežnik >>
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1729